Witajcie Rowerzyści!
Następna wycieczka będzie wyjazdowa, czyli na miejsca udajemy się we własnym zakresie, czyli do Olkusza.
Trasa będzie prowadzić częściowo szlakiem Orlich Gniazd. Najbliższy postój będziemy mieli przy punkcie postojowym "Smoleń", tam zacznie się kawałek szlakiem orlich gniazd przez lasy, gdzie będzie na nas czekać cisza i spokój. Kolejna atrakcja na trasie to będzie Jaskinia Biśnik. Najstarsze ślady ludzi tam znalezione maja 150 000 lat! Zatrzymamy się na chwilę i jak czas pozwoli pokręcimy się tam.

Dalej jadąc odwiedzimy zamek Pilcza. Zamek Pilcza w Smoleniu, a właściwie ruiny zamku, to kolejne warte odwiedzenia miejsce na Szlaku Orlich Gniazd. Warownia nie jest szczególnie okazała, za to bardzo malownicza. Jej zwiedzenie zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Dzięki wdrapaniu się na zamkową wieżę można podziwiać fantastyczną panoramę okolicy. Do warowni jest zaledwie kilka minut spaceru z parkingu.

Po zamku kawałem dalej jest Strażnica Ryczów – budowla obronna w pobliżu Ryczowa, w gminie Ogrodzieniec. Powstała prawdopodobnie w końcu XIV w. z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Obecnie w stanie ruiny więc podjedziemy zobaczyć to co z niej zostało.
Odtworzenie historii strażnicy jest trudne ze względu na skromne przekazy pisemne. Wiadomo, że istniały trzy wsie o nazwie Ryczów: Wielki, Mały i Leśny. Pierwsza wzmianka o Ryczowie pochodzi z 1388 r., trudno jednak stwierdzić, której z tych miejscowości dotyczy. Ryczów Leśny wspomina również dokument z 1416 r. i to prawdopodobnie w końcu XIV w. na jego terenie wzniesiono strażnicę. Przypuszcza się, że jej fundatorem był Kazimierz Wielki i miała ona być uzupełnieniem luki w systemie zamków jurajskich. Funkcjonowała jeszcze w XV w.

Ostatnią atrakcją na ten dzień będzie Zamek Ogrodzieniec gdzie jest to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury. Obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd.

Przy Ogrodzieńcu będziemy szukać miejsca na zjedzenie i regenerację sił czyli dłuższa przerwa. Po przerwie ruszymy w drogę powrotną do Olkusza skąd wyruszyliśmy w trasę.
Startujemy z Olkusza o godzinie 9:30 z Parkingu Koło Hotelu Viktoria https://maps.app.goo.gl/V8eZ4w3eVGN1oJak8 Mickiewicza 18, Olkusz.

Ze względu na pogodę która może być różna zabieramy ciepłe ubranie, zapasową dętkę, dobry humor :)