Nowa Huta, przemysłowa dzielnica związana z kombinatem metalurgicznym, powstała na przełomie lat 40. i 50. XX wieku na obrzeżach ówczesnego Krakowa, na terenach zajmowanych przez liczne wsie, które dopiero po II wojnie światowej znalazły się w granicach miasta. Do obecnych czasów zachowało się kilka dworków i pałaców, które przypominają o historii tych okolic.
Na starcie wycieczki w dniu 18.08 pojawiło się 18 osób w tym 2 dzieciaków co cieszy oko że pasja trafia do każdego nie zależnie od wieku.
Za placem Centralnym zrobiliśmy pierwszy przystanek przy dworku Jana Matejki. Obecnie to muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce – staropolski dworek wystawiony w 1826, którego obecnym właścicielem jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest to typowa parterowa rezydencja wiejska z dobudówką mieszczącą niegdyś pracownie Jana Matejki. Dworek otoczony jest parkiem. Od 1966 pełni funkcję muzeum, które poświęcone jest twórczości Jana Matejki, a jedna z sal przypomina innego wybitnego mieszkańca Krzesławic, Hugona Kołłątaja.
Kolejny na trasie był dwór Mycielskich w Łuczanowicach. Dwór został zaprojektowany w 1902 roku przez Tadeusza Stryjeńskiego dla hr. Władysława Mycielskiego. Był on połączony ze starym dworem jednym skrzydłem, a z drugiej strony wchłonął budynek nieczynnego kalwińskiego zboru. Jest to historyzujący budynek modernistyczny, piętrowy, o nieregularnym kształcie, z charakterystycznym, pięciobocznie zakończonym ryzalitem od strony wschodniej. Zbudowany z cegły i z piaskowca, ze ścianami zewnętrznymi zdobionymi zendrówką.
Dalej nasze koła skierowały się na Dwór Badenich. Klasycystyczny dwór powstał w 1874 roku. Zaprojektował go Antoni Łuszczkiewicz dla Józefa Badeniego, właściciela Wadowa. To murowany, asymetryczny pałac o cechach neorenesansowych wokół którego założono park krajobrazowy. Dwór był własnością Badenich do 1930 roku, następnie został kupiony przez Zofię Kulinowską, która mieszkała w dworze do 1945 roku.
Następnie w budynku znajdowała się szkoła, a od lat 70. XX wieku przedszkole. W latach 90. odnaleźli się spadkobiercy, którzy zrzekli się praw własności i przekazali dwór gminie. W wyniku pożaru, który wybuchł tam w listopadzie 2008 roku, spłonęła część drewnianego strychu ze stropem i dachem. Obecnie budynek nie jest użytkowany.
Na wzniesieniu w Kościelnikach stoi pałac Wodzickich, ale niestety czeka na lepsze czasy.
Pierwszym właścicielem posiadłości był wojewoda Stanisław Lubomirski. Następnie trafiła w ręce kapituły krakowskiej, a później rodziny Morstinów. Stefan Morstin zlecił w 1708 roku budowę piętrowego barokowego pałacu pośrodku dawnego założenia obronnego według projektu Józefa Pioli. Pod koniec XVIII wieku kolejny z właścicieli, Eliasz Wodzicki, przeprowadził przebudowę pałacu w duchu klasycyzmu. Od 1773 roku do zakończenia II wojny światowej zespół pałacowy należał do rodu Wodzickich. Na wakacje do pałacu przyjeżdżał Wojciech Bogusławski, w odwiedziny do swojej babki. Pałac odwiedził także król Stanisław August Poniatowski, gdzie spotkał się ze swą siostrą, Izabellą Poniatowską, a jego wizyta została upamiętniona pomnikiem-fontanną, ufundowanym przez Eliasza Wodzickiego. Ojciec Jana Matejki, Franciszek Ksawery Matejko nauczał muzyki w pałacu.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, były Branice, a w nich położone obok siebie dwa dworki – Branickich i Badenich. Obecnie mieści się tu Oddział Muzeum Archeologicznego.
W drodze powrotnej miniemy jeszcze jeden ciekawy obiekt – willę Rogozińskich w Mogile a stamtąd ruszyliśmy już w kierunku startu wycieczki zamykając tym samym trasę w postaci pętli.
Dziękujemy wszystkim za obecność :) i do następnego razu.
Poniżej zdjęcia z wycieczki